Selena Gomez: Cum ne poate influenta frumusetea sanatatea mintala

Selena Gomez: Cum ne poate influenta frumusetea sanatatea mintala

Suntem bombardati in mod constant cu imagini si postari pe retelele sociale care ii fac pe oameni sa simta ca au nevoie sa atinga perfectiunea, ceea ce este de neatins. Am fost deschisa despre propriile mele lupte personale pentru sanatatea mintala si despre cum m-am simtit „mai putin decat”.

Cresterea in ochii publicului este multa presiune. Este destul de greu pentru oricine in acei primi ani, dar imaginati-va ca lumea va judeca si comenteaza fiecare aspect al vietii si alegerile tale. Uneori cred ca m-a facut sa am o piele mai groasa si nu regret ca am crescut asa cum am facut-o. Este o subestimare sa spun ca ma simt incredibil de norocos sa am o platforma in care stiu ca pot face diferenta.

Dar asta nu inseamna ca nu am avut momente grele. Am decis sa fiu deschis cu privire la ceea ce traiam si, din aceasta cauza, am auzit de la multi oameni de-a lungul anilor care se lupta cu propria lor sanatate mintala. Este o problema care a devenit foarte aproape de inima mea. Incerc sa-mi folosesc vocea pentru a ajuta la reducerea stigmatizarii asociate cu vorbirea despre sanatatea mintala si pentru a incuraja oamenii sa-si sarbatoreasca unicitatea.

Nu singur

Exista atat de multe asteptari nerealiste pentru femei in societatea noastra si o presiune de a arata si de a actiona intr-un anumit fel. Retelele sociale ne-au influentat cu siguranta ideea de „perfect” si deseori apelam la aceste platforme pentru validare si confort. Dar, in cele din urma, acest lucru ne face si pe toti sa ne simtim putin mai singuri.

Pentru oricine se confrunta cu probleme de sanatate mintala sau pur si simplu trece printr-o perioada dificila, vreau sa va spun ca nu sunteti singuri.

De fapt, sunt un mare sustinator al detoxificarii retelelor sociale. Sunt inca conectat si imi place sa vad ce se intampla, dar este important pentru mine sa-mi iau timp de la defilare. Incerc sa-mi amintesc ca toata lumea distribuie de obicei o bobina de evidentiere si doar cele mai bune fotografii ale lor si ca nu trebuie sa ma simt rau ca nu arat la fel.

De asemenea, sunt un puternic sustinator al terapiei. M-a ajutat sa raspund la multe intrebari despre motivul pentru care ma simteam intr-un anumit fel si m-a ajutat sa depasesc unele obstacole. La inceput, nu mi-a fost usor sa fiu deschis cu faptul ca ma luptam cu depresia si anxietatea. Am simtit ca exista o presiune pentru a fi perfect, deoarece atat de multi oameni ma priveau. Dar dupa ce am luat decizia de a cauta ajutor si de a fi deschis cu privire la ceea ce simteam, a fost o usurare. Cred ca a recunoaste ca sunt o fiinta umana si nu perfecta - nimeni nu este - a fost de fapt mai benefic pentru oamenii care ma apreciau.

Frumusete pentru viitor

Am avut norocul sa lucrez cu unii dintre cei mai buni artisti de machiaj din lume. Iubesc arta machiajului si experimentez cu diferite look-uri si cum pot schimba total un personaj. In urma cu doi ani, am decis sa creez un brand care a schimbat conversatia despre frumusete. Am simtit ca acest lucru era necesar in industrie si nu se discuta suficient.

Cum i-am oferit parului meu ondulat cea mai buna vara pe care a avut-o vreodata Te-ar putea interesa si: Cum i-am oferit parului meu ondulat cea mai buna vara pe care a avut-o vreodata

Credeam ca trebuie sa ma machiez pentru a ma simti draguta, dar acum inteleg ca nu am nevoie de machiaj pentru a ma simti frumoasa. Acum, consider machiajul ca pe un accesoriu si ceva de care sa fiu entuziasmat. Si asta este ceea ce vreau sa intruchipeze Rare Beauty – purtati cat de mult machiaj sau cat de putin doriti – acesta este un spatiu sigur si primitor in care toata lumea ar trebui sa se simta confortabil.

Exista atat de multa presiune pentru a arata intr-un anumit fel si machiajul este adesea folosit pentru a ascunde sau a acoperi imperfectiunile percepute. Dar dorim ca femeile – si barbatii – sa provoace „norma” de frumusete schimband conversatia si sarbatorind ceea ce ne face pe fiecare dintre noi unic.

De la inceputul Rare Beauty, echipa mea si cu mine am construit o comunitate pentru a avea conversatii pozitive despre acceptarea de sine si sanatatea mintala. In timpul restrictiilor pandemice, acestea au inclus apeluri intime Zoom pe care le numim „Chat rare” si, de asemenea, profilarea membrilor comunitatii noastre pe retelele sociale, unde incurajam oamenii sa-si sarbatoreasca frumusetea individuala (oferim 48 de nuante de fond de ten si corector pentru a se potrivi tuturor tenului). tonuri). Am vazut direct cat de multi dintre adeptii nostri au format legaturi semnificative intre ei in acest an nebun.

De asemenea, era important pentru mine sa am un scop in spatele companiei si stiam ca sanatatea mintala va fi o parte importanta a mesajului nostru. Cu Fondul Rare Impact, dorim sa reducem stigmatizarea asociata cu sanatatea mintala, sa abordam epidemia de singuratate cronica si sa ajutam sa le oferim oamenilor acces la resursele si serviciile de care au nevoie pentru a le sustine bunastarea mintala. Am lansat fondul in iulie anul trecut (cu ocazia implinirii mele de 28 de ani) si ne-am anuntat obiectivul de a strange 100 de milioane de dolari in urmatorii zece ani pentru a ajuta oamenii din comunitatile defavorizate acces la servicii de sanatate mintala.

Ne angajam sa strangem fonduri cu alti parteneri si comunitatea noastra, iar un procent din vanzarile anuale Rare Beauty vor merge direct catre Fondul Rare Impact. Cu Fondul, am creat si Consiliul pentru Sanatate Mintala cu Impact Rar, care este format din consilieri experti de la universitati, organizatii si companii de top pentru a ne ajuta sa ne asiguram ca avem cel mai mare impact.

Vreau ca toata lumea sa gaseasca puterea in ceea ce ii face rari. Cu totii trebuie sa ne imbratisam unicitatea, sa incetam sa ne comparam cu ceilalti si sa ne iubim mai mult, mai ales acum.


0,00 (0 voturi)

Nu sunt Comentarii la Selena Gomez: Cum ne poate influenta frumusetea sanatatea mintala

Iti place Articolul? Distribuie si prietenilor tai:

×
kMarket